Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, nie dość, że nie ograniczają pola widzenia, to jeszcze zapewniają niezmienną jakość widzenia. Aby dobrze spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane. Rynek posiada bardzo bogatą ofertę soczewek. Na co zwrócić uwagę podczas doboru soczewek? W jaki sposób należy je pielęgnować? Czy zakładanie soczewek to czynność bezbolesna? To pewnie tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź chciałaby poznać osoba decydująca się na soczewki kontaktowe. Oto poradnik, który pomoże odnaleźć się w świecie soczewek osobie początkującej.
Soczewkę kontaktową umieszcza się bezpośrednio na rogówce oka. Ich najczęstszą funkcją jest korygowanie wad wzroku, ale coraz częściej pełnią również funkcje kosmetyczne pozwalając na zmianę koloru oczu. W zależność od materiału z którego są wykonane - przepuszczają różną ilość tlenu. Dawniej wykonywane były z hydrożelu, materiału, który przepuszczał stosunkowo niewielką ilość tlenu do rogówki. Obecnie stawia się na soczewki silikonowo-hydrożelowe charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem tlenoprzepuszczalności. Szkła kontaktowe szczególnie rekomendowane są osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Warto pamiętać, że reakcja oka na soczewkę jest indywidualna, zazwyczaj jednak już po kilku dniach w spędzonych w soczewkach oko przyzwyczaja się do nich.
Soczewki różnią się między sobą ze pod wieloma względami, najczęściej wymienia się kilka rodzajów soczewek:
To, co początkowo może budzić niepokój, to kwestia zakładania oraz ściągania soczewek. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim: higiena. Przed założeniem soczewek koniecznie należy umyć ręce, najlepiej antybakteryjnym mydłem. Po wyciągnięciu soczewki z opakowania należy zwrócić uwagę na jej kształt: soczewka powinna mieć kształt idealnie półkolisty, jeśli możesz zaobserwować delikatnie wywinięte brzegi, oznacza to, że soczewkę należy obrócić na drugą stronę. Jak to sprawdzić? Umieść soczewkę na czubku palca, po czym skieruj ją w stronę światła i dokładnie jej się przyjrzyj. Gdy soczewka jest obrócona dobrą stroną, połóż ją na czubku palca wskazującego, a palcem środkowym odciągnij nieco dolną powiekę. Drugą ręką możesz delikatnie przytrzymać górną powiekę - pozwoli to na powstrzymanie odruchu mrugania. Następnie zbliż soczewkę do oka i postaraj się ją założyć bezpośrednio na oko. Gdy dopiero uczysz się zakładania soczewek, możesz dodatkowo skierować wzrok w górę. Aby soczewka dobrze się ułożyła, zamknij na chwilę oczy. Jeśli soczewka jest poprawnie nałożona - nie będziesz jej w ogóle odczuwać. Wyjątek mogą stanowić pierwsze dni w soczewkach - oko musi się przyzwyczaić do soczewki. Początkowo oko może łzawić, ale objaw ten powinien stosunkowo szybko ustąpić.
Po krótkim treningu zdejmowanie soczewek też okaże się nieskomplikowane. Od czego zacząć? Upewnij się, że Twoje ręce są czyste. Skieruj wzrok do góry a środkowym palcem odwiń dolną powiekę. Palcem wskazującym tej samej ręki delikatnie dotknij soczewki i postaraj się zsunąć ją w dół. Później delikatnie ściśnij soczewkę palcem wskazującym i kciukiem. Wyciągniętą soczewkę umieść w pojemniczku z płynem.
Zakładanie soczewek to czynność, która wymaga nieco ćwiczeń. Po nabraniu wprawy zakładanie lub ściąganie soczewek odbywa się błyskawicznie.
Z jakimi kosztami należy się liczyć decydując się na soczewki kontaktowe? Na cenę soczewek wpływa ich ilość oraz rodzaj. Są one sprzedawane w opakowaniach zbiorczych - soczewki dwutygodniowe i miesięczne można najczęściej spotkać pakowane po 3 lub 6 sztuk. Soczewki jednodniowe sprzedawane są zazwyczaj w opakowaniach po 30 lub 90 sztuk. Pamiętaj, że czasem bardziej opłaca się kupić opakowanie z większą ilością soczewek. Dzienny koszt korzystania z soczewek jednodniowych oscyluje w granicach złotówki. Średni koszt miesięcznego użytkowania soczewek miesięcznych to około 45-50 złotych. Sprzedaż soczewek prowadzą salony optyczne na terenie całego kraju.
Decydując się na soczewki kontaktowe, trzeba pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Płyn do czyszczenia soczewek najlepiej wymieniać codziennie. Do opakowania wlewaj taką ilość płynu, by cała soczewka była w nim zanurzona. W sytuacji gdy musisz przemyć soczewkę w ciągu dnia, również użyj specjalnego płynu do soczewek kontaktowych. W celu jej wyczyszczenia ułóż soczewkę w zagłębieniu dłoni, wyciśnij kilka kropli płynu do dezynfekcji soczewek i bardzo delikatnie umyj soczewkę w płynie.
Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe w znaczący sposób wpływają na komfort widzenia. Pozwalają na swobodne uprawianie sporu, zapewniają doskonałą jakość widzenia. Pozwalają też pozbyć się kompleksów związanych z noszeniem okularów. Być może również dla Ciebie soczewki okażą się najbardziej komfortowym rozwiązaniem?