Salony Optyczne Online sp.z o.o. kontaktowe.pl

kontaktowe.pl - Replenish


Replenish

Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, nie dość, że nie ograniczają pola widzenia, to jeszcze zapewniają niezmienną jakość widzenia. Aby dobrze spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane. Rynek posiada bardzo bogatą ofertę soczewek. Na co zwrócić uwagę podczas doboru soczewek? W jaki sposób należy je pielęgnować? Czy zakładanie soczewek to czynność bezbolesna? To pewnie tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź chciałaby poznać osoba decydująca się na soczewki kontaktowe. Oto poradnik, który pomoże odnaleźć się w świecie soczewek osobie początkującej.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewkę kontaktową umieszcza się bezpośrednio na rogówce oka. Ich najczęstszą funkcją jest korygowanie wad wzroku, ale coraz częściej pełnią również funkcje kosmetyczne pozwalając na zmianę koloru oczu. W zależność od materiału z którego są wykonane - przepuszczają różną ilość tlenu. Dawniej wykonywane były z hydrożelu, materiału, który przepuszczał stosunkowo niewielką ilość tlenu do rogówki. Obecnie stawia się na soczewki silikonowo-hydrożelowe charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem tlenoprzepuszczalności. Szkła kontaktowe szczególnie rekomendowane są osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Warto pamiętać, że reakcja oka na soczewkę jest indywidualna, zazwyczaj jednak już po kilku dniach w spędzonych w soczewkach oko przyzwyczaja się do nich.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Soczewki różnią się między sobą ze pod wieloma względami, najczęściej wymienia się kilka rodzajów soczewek: 

 •  Podział ze względu na materiał, z którego są wykonane
  • soczewki twarde - wykonane z PMMA przez co są dosyć sztywne, muszą więc być bardzo precyzyjnie dopasowane do oka. Przepuszczają tlen, ale ich noszenie nie jest tak komfortowe, jak podczas korzystania z soczewek miękkich. 
  • soczewki miękkie - wykonane są z hydrożelu, materiału, który przepuszcza zdecydowanie większą ilość tlenu. Jeszcze bardziej tloenoprzepuszczalne są soczewki silikonowo-hydrożelowe
 •  Podział ze względu na zastosowanie
  • soczewki korekcyjne - ich główną funkcją jest korygowanie wady wzroku
  • soczewki lecznicze - dzięki nim uszkodzona rogówka jest chroniona przed np. zanieczyszczeniami. Soczewki lecznicze mogą być nośnikami leków. 
  • soczewki kosmetyczne - spełniają funkcję głównie estetyczną. Dzięki nim można zmienić kolor tęczówki oka, ukryć widoczną wadę. 
 • Podział ze względu na tryb noszenia
  • soczewki dzienne - można je nosić nieprzerwanie od kilku do kilkunastu godzin. Jest to najpopularniejszy rodzaj soczewek. 
  • soczewki elastyczne - nosi się je nieprzerwanie kilka dni, nie zaleca się jednak noszenia ich dłużej niż przez tydzień.
  • soczewki ciągłe - które można nosić nieprzerwanie nawet przez 30 dni i nocy
 • Podział ze względu na czas noszenia
  • soczewki jednorazowego użytku - soczewki jednodniowe należy wyrzucić od razu po ściągnięciu. 
  • soczewki wielokrotnego użytku - dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne. Soczewki te wykonane są z materiałów o różnej przepuszczalności tlenu. Im lepsza przepuszczalność, tym krótszy czas użytkowania soczewki. 
  • soczewki roczne - przeznaczone są do użytku dziennego, można je nosić przez 12 miesięcy.
 •  

  Zakładanie i ściąganie soczewek.

  To, co początkowo może budzić niepokój, to kwestia zakładania oraz ściągania soczewek. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim: higiena. Przed założeniem soczewek koniecznie należy umyć ręce, najlepiej antybakteryjnym mydłem. Po wyciągnięciu soczewki z opakowania należy zwrócić uwagę na jej kształt: soczewka powinna mieć kształt idealnie półkolisty, jeśli możesz zaobserwować delikatnie wywinięte brzegi, oznacza to, że soczewkę należy obrócić na drugą stronę. Jak to sprawdzić? Umieść soczewkę na czubku palca, po czym skieruj ją w stronę światła i dokładnie jej się przyjrzyj. Gdy soczewka jest obrócona dobrą stroną, połóż ją na czubku palca wskazującego, a palcem środkowym odciągnij nieco dolną powiekę. Drugą ręką możesz delikatnie przytrzymać górną powiekę - pozwoli to na powstrzymanie odruchu mrugania. Następnie zbliż soczewkę do oka i postaraj się ją założyć bezpośrednio na oko. Gdy dopiero uczysz się zakładania soczewek, możesz dodatkowo skierować wzrok w górę. Aby soczewka dobrze się ułożyła, zamknij na chwilę oczy. Jeśli soczewka jest poprawnie nałożona - nie będziesz jej w ogóle odczuwać. Wyjątek mogą stanowić pierwsze dni w soczewkach - oko musi się przyzwyczaić do soczewki. Początkowo oko może łzawić, ale objaw ten powinien stosunkowo szybko ustąpić.

  Po krótkim treningu zdejmowanie soczewek też okaże się nieskomplikowane. Od czego zacząć? Upewnij się, że Twoje ręce są czyste. Skieruj wzrok do góry a środkowym palcem odwiń dolną powiekę. Palcem wskazującym tej samej ręki delikatnie dotknij soczewki i postaraj się zsunąć ją w dół. Później delikatnie ściśnij soczewkę palcem wskazującym i kciukiem. Wyciągniętą soczewkę umieść w pojemniczku z płynem.

  Zakładanie soczewek to czynność, która wymaga nieco ćwiczeń. Po nabraniu wprawy zakładanie lub  ściąganie soczewek odbywa się błyskawicznie.  

  Koszt soczewek.

  Z jakimi kosztami należy się liczyć decydując się na soczewki kontaktowe? Na cenę soczewek wpływa ich ilość oraz rodzaj. Są one sprzedawane w opakowaniach zbiorczych - soczewki dwutygodniowe i miesięczne można najczęściej spotkać pakowane po 3 lub 6 sztuk. Soczewki jednodniowe sprzedawane są zazwyczaj w opakowaniach po 30 lub 90 sztuk. Pamiętaj, że czasem bardziej opłaca się kupić opakowanie z większą ilością soczewek. Dzienny koszt korzystania z soczewek jednodniowych oscyluje w granicach złotówki. Średni koszt miesięcznego użytkowania soczewek miesięcznych to około 45-50 złotych. Sprzedaż soczewek prowadzą salony optyczne na terenie całego kraju. 

  Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

  Decydując się na soczewki kontaktowe, trzeba pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Płyn do czyszczenia soczewek najlepiej wymieniać codziennie. Do opakowania wlewaj taką ilość płynu, by cała soczewka była w nim zanurzona. W sytuacji gdy musisz przemyć soczewkę w ciągu dnia, również użyj specjalnego płynu do soczewek kontaktowych. W celu jej wyczyszczenia ułóż soczewkę w zagłębieniu dłoni, wyciśnij kilka kropli płynu do dezynfekcji soczewek i bardzo delikatnie umyj soczewkę w płynie. 

  Soczewki kontaktowe - tak czy nie? 

  Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe w znaczący sposób wpływają na komfort widzenia. Pozwalają na swobodne uprawianie sporu, zapewniają doskonałą jakość widzenia. Pozwalają też pozbyć się kompleksów związanych z noszeniem okularów. Być może również dla Ciebie soczewki okażą się najbardziej komfortowym rozwiązaniem? 

  Salony Optyczne Online sp.z o.o.
  Tel.: 76 870 32 20
  Jaworowa 9
  55-003 Nadolice Wielkie
  dolnośląskie
  NIP: 8961485965
  REGON: 021016022
  WWW:
  FB - G+ -
  2019 | © wszelkie prawa zastrzeżone